Anti-Flag, Dubioza Kolektiv i Sonata Arctica na Czad Festiwal 2017

Grupy Anti-Flag, Dubioza Kolektiv i Sonata Arctica dołączyły do składu Czad Festiwal 2017. Impreza odbędzie się w dniach 23=27 sierpnia w Straszęcinie.

Anti-Flag, amerykański zespół założony w 1988 roku. Ich muzyka to połączenie punk rocka i hardcore punka. Zespół jest mocno zaangażowany politycznie, czego wyrazem są teksty piosenek. Anti-Flag udowadnia, że rock’n’roll nie musi być bezmyślny, a społecznie świadomy tekst nudny i nieciekawy. Dziesiąty album zespołu – American Spring – przebija się przez betonową ścianę obojętności niczym przysłowiowy pustynny kwiat. Płyta jest stylistycznym krokiem naprzód, wprowadza nowe brzmienie, wciąż jednak oddaje pierwotną istotę twórczości zespołu. Oddanie Anti-Flag dla neo-punka pozostaje równie silne jak ich poświęcenie na rzecz budowania świadomości. „Mam nadzieję, że ta płyta przekona ludzi, aby nigdy się nie poddawać” stwierdza Justin Sane, gitarzysta, wokalista oraz współzałożyciel Anti-Flag.

W 2003 roku grupa przyjaciół z Bośni i Hercegowiny postanowiła założyć zespół. Nie był to jednak zwyczajny zespół i z pewnością nie powstał w zwyczajnych okolicznościach. Muzyczne inspiracje, poza rodzimymi bałkańskimi, napływały z całego świata: ska, punk, reggae, muzyka elektroniczna, hip-hop. Jedynym mankamentem był brak przemysłu muzycznego oraz przestrzeni do kulturalnej i politycznej ekspresji. W istocie, cały region cierpiał z powodu moralnej i ekonomicznej stagnacji. W takich warunkach narodziła się Dubioza Koletiv. Kopiąc i krzycząc, poruszając niewygodne tematy, domagając się swego głosu. Wydane kolejno płyty Dubioza Kolektiv (2004), Open Wide (2004), Dubnamite (2006), Firma Ilegal (2008), 5 to 12 (2010), Wild, Wild East, (2011) oraz Apsurdistan (2013) szturmem zdominowały bośniacką scenę muzyczną oraz ugruntowały pozycję Dubiozy jako jednego z najpopularniejszych zespołów Europy Wschodniej. Ostatni album Happy Machine (2016), w dużej mierze inspirowany niedawnymi światowymi kryzysami, jest bodaj ich najbardziej prowokacyjnym wydawnictwem, wspartym głosami m.in. Manu Chao i Benji Webba ze Skindred. Jak zawsze w ich przypadku temat może budzić emocje, ale muzyka jest chwytliwa jak diabli. Dubioza Kolektiv adaptuje tradycyjne formy muzyki ze swoją unikatową perspektywą, ukształtowaną przez wojnę, która zmieniła ich życia. Dubioza Kolektiv to synonim pozytywnej energii, która uderza niczym podmuch świeżego powietrza.

W ciągu 18 lat istnienia zespół niejednokrotnie odchodził od klasycznego power metalu w bardziej progresywne rejony, by powrócić do swych korzeni na płycie Pariah’s Child. Sonata Arctica zawsze była otwarta na różnego rodzaju muzyczne eksperymenty, dlatego każdy z ich 9 albumów charakteryzuje się własnym niepowtarzalnym brzmieniem, które wnosi świeży akcent do gatunku, tym samym stawiając ich na szczycie metalowego Olimpu obok takich zespołów jak Nightwish czy Stratovarius. Na wydanym w październiku 2016 roku albumie The Ninth Hour zespół raz jeszcze stworzył epickie hymny zdominowane przez szybkie gitarowe solówki, chwytliwe partie klawiszowe oraz charakterystyczny wokal Tony’ego