Apocalyptica na Przystanku Woodstock 2016

Fińska grupa Apocalyptica zagra koncert na Przystanku Woodstock 2016. Imprerza odbędzie się w dniach 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą.

Stwierdzenie, że to wizjonerzy mają największe szanse na sukces, może brzmieć jak komunał, ale ta zasada faktycznie sprawdza się we wszystkich odmianach sztuki. Jeśli natomiast chodzi o to piękne rzemiosło, jakim jest hard rock, niewielu zespołom udało się uchwycić ducha przekornego indywidualizmu tak dobrze, jak fińskim tytanom z grupy Apocalyptica.

Od samego powstania Apocalyptiki w roku 1993 ten uzbrojony w wiolonczele kwartet na nowo i w zupełnie bezprecedensowy sposób określał granice pomiędzy rockiem, metalem i muzyką klasyczną. To nie było zaledwie uaktualnienie podręcznika do teorii muzyki – oni stworzyli swój własny, nowy podręcznik. Zespół, założony przez czterech prawdziwych wirtuozów z helsińskiej Akademii Sibeliusa, wydał do tej pory siedem wysoko ocenionych przez krytykę albumów, które sprzedały się w ponad 4 milionach egzemplarzy na całym świecie. W tym czasie Apocalyptice udało się zbudować reputację grupy, która skupia zarówno fanów heavy metalu, jak i miłośników bardziej tradycyjnego brzmienia, ofiarując i jednym, i drugim iście euforyczne święto muzyki. Od przewracającego wnętrzności tempa aż do rozchodzących się w bezładzie, wywołujących dreszcze fal dźwiękowych, paleta brzmień Apocalyptiki jest bogata i różnorodna. Covery Metalliki, muzyczne hołdy składane Wagnerowi przy akompaniamencie międzynarodowej orkiestry symfonicznej, współpraca z członkami Slipknota, Soulfly i Bush – wszystko to leży w orbicie ich pracy.

Najnowszy, gorąco wyczekiwany krążek grupy zatytułowany „Shadowmaker”, jest prawdziwym muzycznym ładunkiem wybuchowym, który wiolonczeliści Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Perttu Kivilaakso oraz perkusita Mikko Sirén wkrótce wysadzą, uwalniając swój pochłaniający dźwięk i entuzjazm większy niż kiedykolwiek wcześniej.