Arch Enemy i Epica na Seven Festival 2014

Przyszłoroczna edycja Seven Festival odbędzie się w dniach 10-13 lipca 2014 w Węgorzewie. Poznaliśmy już pierwsze zespoły, które zobaczymy podczas imprezy. Będą to Arch Enemy ze Szwecji, Epica z Holandii oraz Kazik Na Żywo i Lady Pank Symfonicznie.

Epica to holenderska grupa muzyczna wykonująca metal symfoniczny. Powstała 2002 roku w Rotterdamie z inicjatywy Marka Jansena. Zespół do 2003 roku występował pod nazwą Sahara Dust. Obecna nazwa grupy inspirowana jest albumem grupy Kamelot pt. Epica.

W Węgorzewie Epica wystąpi w sobotę, 12 lipca 2014 r. Będzie to nie lada gratka dla fanów gotyckiego i symfonicznego metalu! Porywające i niecodzienne kompozycje Epiki z mocnym, a zarazem ciepłym głosem Simone Simons w połączeniu z ciężkimi gitarowymi riffami, klimatycznymi skrzypkami i klawiszami stawiają ten zespół w światowej czołówce tego gatunku!

Arch Enemy – szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodic death metal, założony w 1996 roku przez Michaela i Christophera Amottów i Johana „Liiva” Axelssona. Liiva występował w zespole do 2000 roku. Zastąpiła go niemiecka wokalistka Angela Gossow. Po wydanym w 2001 roku albumie Wages of Sin nastąpił stopniowy wzrost popularności zespołu. Kolejne wydawnictwa grupy cieszyły sie uznaniem fanów jak i krytyków muzycznych. Wydany w 2007 roku album Rise of the Tyrant zadebiutował na 84 miejscu listy sprzedaży Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych.

Kazik Na Żywo – powstał w 1991 roku w składzie: wokalista Kazik Staszewski, gitarzysta Adam „Burza” Burzyński, basista Michał „Kwiatek” Kwiatkowski oraz perkusista Kuba Jabłoński. Formacja grała początkowo wyłącznie utwory z solowych projektów Kazika, później uległo to zmianie. Najważniejszym koncertem na początku istnienia kapeli był występ podczas festiwalu w Sopocie w 1992 roku. W 2004 roku zespół przerwał działalność, a ostatni wówczas koncert grupa zagrała 23 maja 2004 w Warszawie w Parku Skaryszewskim.

Dnia 29 maja 2008 zapadła decyzja o reaktywacji zespołu Kazik Na Żywo. Pierwszy koncert po reaktywacji KNŻ odbył się 14 lutego 2009 w toruńskim Studenckim Klubie Pracy Twórczej „Od Nowa”. Powrócono do składu z lat 1995-2000 (gitarzystą został ponownie Robert Friedrich).

Lady Pank Symfonicznie – to kolejny autorski projekt Orkiestry Symfoników Gdańskich zrealizowany wspólnie z legendarną grupa Lady Pank. Z tej okazji wydany w 2012 r. został album wydany w dwóch wersjach. Pierwsza edycja z premierą 2 października 2012 r. to zbiór największych przebojów z trzydziestoletniego okresu działalności zespołu Lady Pank w orkiestrowych aranżacjach, poprzeplatane przebojami muzyki klasycznej. Pomysł płyty zrodził się w 2008 roku – wówczas Lady Pank pierwszy raz zagrał z Orkiestrą Symfoników Gdańskich, w ramach Gdańskiego Widowiska Nocy Świętojańskiej. Aranżacje utworów wykonał wiolonczelista Orkiestry Symfoników Gdańskich i Opery Bałtyckiej – Marcin Szczypiorski. Płyta osiągnęła szczyt listy najlepiej sprzedających się albumów