Congo Natty, Scarecrow i Canailles na Przystanku Woodstock 2015

Congo Natty na dużej scenie oraz Scarecrow i Canailles na małej scenie, to kolejni artyści, których zobaczymy w ramach Przystanku Woodstock 2015 w Kostrzynie nad Odrą w dniach 30 lipca – 1 sierpnia.

Congo Natty to pseudonim człowieka – instytucji, ale też nazwa, pod którą kryją się ruch oraz rodzina. Mikail Tafari aka Rebel MC nie tylko stoi na jej czele, lecz, jak pokazuje album „Jungle Revolution”, jest jak soczewka, która skupia wszystko, tworząc jedną spójną całość.

Album ten ukazuje sposób, w jaki Tafari postrzega jungle, które dla niego jest jak re-boot roots reggae w nowym stuleciu. Takie pełne sub-basowych brzmień, połamanych perkusyjnych breaków, okraszone przesłaniem o sprawiedliwość wyrażonym gniewnymi, przepełnionymi namiętnością tekstami wydawnictwo nie pojawia się zbyt często. „Przesłaniem reggae jest Rastafari, a Rastafari jest miłością” – wyjaśnia Mikail. „Oni (artyści reggae) śpiewali o miłości, ale również prorokując o systemie, który nastanie, mówiąc o rzeczach, które wydarzą się na świecie. Widzę jungle jako muzykę, która ma taką samą moc do przekazania tego przesłania.”

W czasie występu na 21. Przystanku Woodstock artyście towarzyszyć będą legendarny wokalista Tenor Fly, a także Congo Dubz oraz Nanci & Phoebe.

Canailles, oktet założony w Montrealu, skupia artystów wywodzących się z przeróżnych środowisk muzycznych: z kręgów muzyki eksperymentalnej, z zespołów garażowych i grup post-rockowych. Ostatnio zaczęli grywać na instrumentach akustycznych, tworząc skoczną mieszankę bluegrass, punka i zydeco z duchem Luizjany. Pod wydaniu pierwszego longplaya wszędzie ich pełno – targi SXSW w Austin, festiwale Sakif i Generiq… a teraz 21. Przystanek Woodstock!

Scarecrow to grupa, która zabierze Was do świata, gdzie blues i hip-hop stanowią jedność! Świata, w którym króluje rytm wywodzący się z rodu gitar marki dobro i z winylowych nagrań. Ten niedający się zaszufladkować kwartet stworzył ekscytujący mariaż melodii śpiewanych na początku XX wieku na amerykańskich polach bawełny z urbanistycznymi dźwiękami wielkich miast lat osiemdziesiątych. Wyjątkowy styl kompozycji, około 400 zaplanowanych występów w 10 krajach – w 2015 chłopaki z Tuluzy dadzą popalić! Całe szczęście, że na Przystanku Woodstock sceny są ognioodporne…