Eluveitie na Przystanku Woodstock 2015

Szwajcarski zespół folk metalowy Eluveitie dołączył do składu Przystanku Woodstock 2015, który odbędzie się w dniach 30 lipca – 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.

Grupa Eluveitie powstała w roku 2002 jako projekt studyjny jej przyszłego najważniejszego członka Chrigela Glanzmanna. Jego wizją było połączenie melodyjnego death metalu w stylu göteborskim z folkowymi melodiami i tematami muzycznymi ze starożytności. Takie właśnie połącznie miało wkrótce stać się „nową falą folk-metalu”. Dziś, 12 lat później, można śmiało powiedzieć, że Eluveitie to najważniejszy metalowy zespół w historii Szwajcarii.

W roku 2012, czyli dziesiątym roku swojej historii, Eluveitie wydało najpierw doceniony przez krytyków album studyjny „Helvetios”, a następnie jubileuszową kompilację „The Early Years”. Zespół intensywnie promował wydawnictwa, nieprzerwanie koncertując w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Południowej, Australii i Azji wraz z zespołami takimi jak Wintersun, Children of Bodom i Sabaton. Album „The Early Years” trafił na listy przebojów na całym świecie: dotarł do 3. miejsca na liście Billboard Heatseekers w USA, do 4. miejsca w Szwajcarii, 6. miejsca na liście Canada Hard Music, 7. miejsca na amerykańskiej liście Hard Music, 27. miejsca w Niemczech i 34. miejsca w Austrii.

Ostatnie dwa nabytki zespołu to gitarzysta Rafael Salzmann, który przejął struny od Simeona „Sime” Kocha w lecie 2012 oraz Nicole Ansperger, która zastąpiła na skrzypcach wieloletnią członkinię grupy Meri Tadic.

Niedługo po zmianach personalnych Eluveitie udało się do swojej historii dopisać nie lada osiągnięcie: jako pierwszy w historii zespół metalowy otrzymali oni prestiżową nagrodę Swiss Music Awards, szwajcarski odpowiednik Grammy. Zespół wygrał w kategorii „najlepszy krajowy zespół grający na żywo”, czyli kategorii, która opiera się tylko i wyłącznie na głosach publiczności. Po przyniesieniu nagrody do domu, od razu zabrali się do współpracy ze szwajcarskim New Sound Studio, by stworzyć kolejny, szósty już album „Origins”. Jako producenta zespół wybrał legendarnego, znanego ze współpracy z zespołami takimi jak Kreator czy Coroner Tommy’ego Vetterli.

„Origins” opowiada od mitologii celtyckiej. Okładka albumu została stworzona w nawiązaniu do młota celtyckiego boga Sucellusa, podobnego to tego, z którym został przedstawiony w rzeźbie odnalezionej w galloromańskiej świątyni domowej w dzisiejszej Francji. Powstała ona pod okiem ekspertów z Uniwersytetu w Zurychu.