Jessie Ware i LemON na Life Festival Oświęcim 2015

Jessie Ware i LemON zagrają podczas Life Festival Oświęcim 2015. Jessie Ware będzie gwiazdą koncertu w piątek, 19 czerwca. Tego samego dnia na stadionie MOSiR zagrają również m.in. zespoły Hey i Kensington. LemON dołącza do obsady ostatniego dnia festiwalu (20 czerwca), podczas którego będziemy świadkami m.in. pierwszego od 16 lat wspólnego występu Kayah i Gorana Bregovicia. Na antywojennym koncercie „Europa przeciwko wojnie”, którego ambasadorem jest Bregović, pojawi się plejada polskich i zagranicznych artystów, których nazwiska poznamy wkrótce.

Jessie Ware, ogromnie popularna wokalistka, której koncerty wyprzedają się w Polsce, powraca jako gwiazda sceny głównej, na wyjątkowym festiwalu. Na scenie potrafi hipnotyzować i ma znakomity kontakt z publicznością. Podczas występu na Life Festival Oświęcim 2015 pojawią się specjalnie dobrane na ten koncert nagrania oraz przeboje z drugiej solowej płyty Jessie Ware zatytułowanej „Tough Love” , w tym światowy hit “Say you love me“ napisany wspólnie z Ed’em Sheeran’em. Drugi krążek Jessie Ware potwierdził jej zainteresowania klasycznym soulem, a jednocześnie najnowszymi trendami w muzyce pop. Piosenka Jessie Ware – „Meet Me In The Middle” trafiła też na ścieżkę dźwiękową filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, który przebojem zdobywa kina na całym świecie.

Ogromną popularność, Brytyjka zawdzięcza głównie debiutanckiemu albumowi „Devotion” z 2012 r. , który przyniósł przeboje takie jak „Running” czy „Wildest Moments”. „Chciałam napisać piosenki, które będą równocześnie piękne i słodko-gorzkie, jak Sade. Sztuka polegała na tym, żeby wszystko wymieszać w odpowiednich proporcjach” – mówiła w jednym z wywiadów przy okazji premiery płyty. Sztuka się udała, czego dowodem aż osiem singli z albumu, piąte miejsce na liście UK Albums Chart, nominacja do Mercury Prize, a w Polsce – platynowa płyta. Opiniotwórczy magazyn Pitchfork umieścił „Devotion” na liście stu najlepszych płyt ostatniej dekady.

Grupa LemON to z pozoru zupełnie inny wykonawca niż Jessie Ware. Gdy przyjrzeć się bliżej, znajdziemy jednak wiele analogii – podobnie jak Brytyjka, debiutancką płytę wydali w 2012 r. i – podobnie jak to było z „Devotion” – album pokrył się w Polsce platyną. LemON osiągnął niekwestionowany sukces komercyjny, mimo że muzyka, którą wykonują jest nietuzinkowa i nieoczywista – w tym też można upatrywać analogii z Jessie Ware. Znakiem rozpoznawczym LemON jest mieszanka gitarowego rocka, folkowej nostalgii i jazzowej swobody. Grupę tworzy 6 muzyków o różnych korzeniach etnicznych pochodzących z różnych krańców Polski. Liderem zespołu jest wychowany w łemkowskiej rodzinie Igor Herbut, który za młodu śpiewał w koncertujących za granicą zespołach ludowych, ale także jako tenor w chórach. Za niepowtarzalne, melancholijne brzmienie skrzypiec odpowiada zaś Andrzej Olejnik, z pochodzenia Ukrainiec. W ubiegłym roku ukazał się drugi krążek zespołu – „Scarlett” i podobnie jak poprzednik pokrył się platyną. Koncerty zespołu są wyprzedawane do ostatnich miejsc.

Grupa wystąpi na Stadionie MOSiR w sobotę, 20 czerwca. Wydarzeniem tego dnia będzie koncert „Europa przeciwko wojnie”, jakiego próżno szukać w programie innych polskich festiwali. W roli ambasadora i gospodarza koncertu wystąpi Goran Bregović, a wśród jego gości pojawi się m.in. Kayah, z którą bałkański artysta zagra pierwszy od 16 lat wspólny koncert!

Antywojenne przesłanie to znak szczególny VI edycji Life Festival Oświęcim, odbywającej się w cieniu zbrojnego konfliktu za naszą wschodnią granicą. Organizatorzy festiwalu, odbywającego się w tym szczególnym mieście, jakim jest Oświęcim, mają w pamięci słowa Petera Gabriela, gwiazdy Life Festival Oświęcim 2012, który w specjalnym manifeście powiedział: „To wy jesteście strażnikami tego ciemnego lustra, strażnikami pamięci o tym, kim jesteśmy i kim możemy być, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu”.

Bilety na Life Festival Oświęcim 2015 są dostępne w promocyjnych cenach tylko do 2 marca (bilety jednodniowe) i 31 marca (karnety). Szczegółowe informacje na www.lifefestival.pl