Kendrick Lamar, Devendra Banhart i Hey na Open’erze

Amerykański raper Kendrick Lamar, folkowiec Devendra Banhar i polski Hey to kolejni wykonawcy, których zobaczymy na Heineken Open’er Festival 2013 w Gdynii Babich Dołach w dniach 3-6 lipca.

Kendrick Lamar debiutował w 2011 roku albumem „Section.80”, ale to wydany w październiku ubiegłego roku album „Good Kid, M.A.A.D city” z miejsca została okrzyknięty arcydziełem rapu, zbierając wyłącznie pozytywne recenzje, w których chwalono koncepcję albumu (w 12 utworach Lamar zawarł historię swojego dorastania na przedmieściach Los Angeles), dojrzałość tekstów oraz produkcję. Producentem wykonawczym „Good Kid, M.A.A.D. city” został Dr. Dre, a studiu pojawiło się dwunastu różnych producentów, m.in. Pharrell, Hit-Boy, Just Blaze. Każdy stworzył beat do innego utworu, a mimo to album zachował niespotykaną integralność na poziomie muzycznym. „Good Kid, M.A.A.D. city” w tygodniu premiery streamowano prawie 3 miliony razy, i zapewne także dzięki temu album zadebiutował na drugim miejscu listy Billboardu. Jego aktualna sprzedaż zbliża się do miliona egzemplarzy. Tego lata, autor najlepszej płyty 2012 wg portalu Pitchfork, intensywnie koncertuje w Europie. Na drodze jego zespołu nie mogło zabraknąć Open’era.

Devendra Banhart to drugi obok Animal Collective przedstawiciel amerykańskiej alternatywy na Open’erze. Kilka lat temu wspólnie tworzyli płynny ruch muzyczny nazywany „New Weird America”. Jego kwintesencją było odwoływanie się do muzycznej spuścizny amerykańskiej sceny folkowej końca lat 60-tych, przefiltrowanej przez sporą dawkę psychodelii. Na talencie Banharta poznał się na początku wieku Michael Gira, lider formacji Swans. To zresztą nie jedyna postać, która miała znaczący wpływ na karierę Banharta. Muzyk współpracował m.in. z Antony & The Jonhsons, CocoRosie i Beckiem. W najbliższy poniedziałek (11 marca) swoją premierę będzie miała siódma płyta artysty zatytułowana „Mala”. Nie możemy doczekać się na kolejnej porcji freak-folku, latino i charakterystycznego vibrato Devendry.

Ostatnią grupą, która dołącza dziś do grona open’erowych artystów jest Hey. W twórczości tego zespołu odbijały się najważniejsze trendy muzyki gitarowej ostatnich dwóch dekad. Od grunge’u przez rock alternatywny aż po eksperymenty z elektroniką, widoczne najbardziej na dwóch ostatnich płytach – „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” i ubiegłorocznej „Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan”. Hey po raz pierwszy zagrają na festiwalu Open’er, ale mając w pamięci ubiegłoroczny debiut Nosowskiej na Tent Stage, wiemy, że będzie to wyjątkowe wydarzenie.