Kodaline na Open’er Festival 2015

Kodaline z Irlandii zagra w ramach Open’er Festival 2015. Na festiwalu wystapią także tacy polscy wykonawcy jak Skubas, HV/NOON, Małe Miasta.

Irlandzki Dublin zapisał się wielkimi literami w historii muzyki. Choć właściwie była to tylko jedna litera i towarzysząca jej cyfra. 35 lat po debiucie U2, w stolicy Irlandii powstała formacja Kodaline (przez kilka lat funkcjonująca pod nazwą 21 Demands), która pierwszy raz pojawi się w Polsce w ramach Open’er Festival. Kodadline swój repertuar opierają na fuzji indie-rocka i folku w stylu Mumford & Sons czy Bombay Bicycle Club. Ich debiutancki album „In a Perfect World” ukazał się w czerwcu 2013 roku. Płyta pojawiła się na szczycie irlandzkiej listy najchętniej kupowanych płyt, oraz na trzecim miejscu UK Top 40. Zespół zbudował również silną pozycję w USA. Nowa płyta Kodaline, „Coming Up for Air”, została wyprodukowana przez Jacknife Lee, studyjnego współpracownika wspomnianych U2, R.E.M. czy Bloc Party.

„Brzask” i „Wilczełyko”, dwa solowe albumy Skubasa to niezwykłe pozycje na polskim rynku. To płyty intymne, szczere, bardzo emocjonalne. Skubas w całości odpowiada za kompozycje i teksty oraz produkcję płyt, które częściowo powstają w domowych warunkach. Ta atmosfera przenosi się także na scenę w czasie jego koncertów.

HV/NOON to wspólny projekt producentów – Hatti Vattiego oraz Mikołaja „Noona” Bugajaka. HV do tej pory kojarzony ze sceną elektroniczną oraz Noon, producent odpowiadający za klasyczne albumy Grammatika i wspólne płyty z Pezetem połączyli siły na producenckim albumie z gościnnym udziałem. O.S.T.R., Eldo, Małpy, Hades czy Jotuze. Płyta „HV/NOON” to połączenie samplingu i elektroniki lub jak po prostu niezwykle udana fuzja różnych gatunków muzyki miejskiej.

Małe Miasta to udana próba przeniesienia na polski grunt modnych brzmień r’n’b, połączonych z hip hopem i elektroniką. Ich debiut rozszedł się w ilości 500 egzemplarzy nim oficjalnie pojawił się na rynku. Płytę wydała Alkopoligamia, jedna z najważniejszych polskich niezależnych wytwórni muzycznych, której założyciel – Ten Typ Mes pojawił się gościnie na płycie, obok W.E.N.Y. i Klaudii Szafrańskiej. Teraz Mateusz i Mateusz sprawdzają, jak na żywo wypada ich premierowy materiał.