Leon Vynehall, Kelvyn Colt i inni na Soundrive Festival 2018

Leon Vynehall, Kelvyn Colt, Holy Motors, Space Dimension Controller, Scarlxrd dołączyli do składu Soundrive Festival 2018 w Gdańsku.

Leon Vynehall
„Mistrzowskie rzemiosło”, „niezwykły talent” – tak serwisy muzyczne Pitchfork i Mixmag określają kolejnego artystę festiwalu Soundrive. To Leon Vynehall, DJ i twórca, którego EPka „Music For the Uninvited” została okrzyknięta jednym z najlepszych wydawnictw 2014 roku. Jej kontynuacja – „Rojus” – dwa lata później znalazła się we wszystkich najważniejszych podsumowaniach muzycznych, zdobywając miano „Best New Music” portalu Pitchfork, a także wyróżnienia dla najlepszego albumu w wielu serwisach, w tym Resident Advisor. Sety Vynehalla’a zawsze zaskakują eklektyzmem, połączeniem klasycznego disco z hip-hopem oraz autorskimi produkcjami. Są szczere, grane z płyt, które Vynehall kocha najbardziej.

Soundrive będzie gościć Leona Vynehalla w szczególnym dla niego momencie. W połowie czerwca nakładem Ninja Tune ukazuje się debiutancki album – „Nothing is Still”, który na nowo określi jego muzyczną drogę. Gdzie nas zaprowadzi tym razem? Do usłyszenia 31 sierpnia na Ulicy Elektryków.

Kelvyn Colt
Najpierw była Nigeria, później emigracja do Berlina, a na końcu przeprowadzka do Londynu. Każde z tych miejsc odcisnęło wyraźne piętno na Kelvynie Colcie, co w jego utworach słyszalne jest chociażby za sprawą trzech splecionych ze sobą języków – niemieckiego, angielskiego i francuskiego. Na tym raper zbudował swoje kredo: „Moje istnienie jako artysty dedykowane jest udowadnianiu wam, że nie musicie podążać tradycyjną ścieżką. Nie musicie ani muzycznie, ani wizualnie dopasowywać się do żadnej kliki, kręgu albo sceny. Po prostu róbcie swoje, jeżeli nic innego nie jest dla was wystarczająco naturalne”.

Niewiele brakowało, a historia dwudziestoczteroletniego Colta potoczyłaby się zupełnie inaczej. Jeszcze kilka lat temu studiował prawo na jednej z prestiżowych, niemieckich uczelni, ale wszystko zmieniło się, kiedy poleciał do Wielkiej Brytanii na dodatkowe kształcenie w zakresie działalności biznesowej. Zamiast zręcznego wypełniania dokumentów, zgłębiał lokalną scenę muzyczną, co w połączeniu z pasją do twórczości 2Paca, Kid Cudiego i Sade pozwoliła wytyczyć inny cel. Cel, który właśnie zaczyna osiągać.

Holy Motors
Debiutancki album estońskiego zespołu brzmi jak długa, samotna podróż samochodem w księżycową noc z dodatkiem mnóstwa gitarowego pogłosu” – tymi słowami serwis Pitchfork zachęca do sięgnięcia po „Slow Sundown”, które od pierwszych sekund fascynuje dream popowym, leniwym tempem; shoegazowym połączeniem hałaśliwości z subtelnością i przede wszystkim chłodnym, a zarazem podszytym emocjami głosem wokalistki Elianny Tulve.

Szkoda, że David Lynch nie natrafił na muzykę Holy Motors przed rozpoczęciem zdjęć do trzeciego sezonu „Twin Peaks”. Ich twórczość idealnie pasowałaby do gęstej, tajemniczej atmosfery serialowego baru Roadhouse, gdzie występowali między innymi Chromatics czy Nine Inch Nails. Nic jednak straconego – stoczniowa, postindustrialna przestrzeń ma równie intrygujący czar, dzięki czemu wszyscy będziemy mogli poczuć się jak mieszkańcy najdziwniejszego miasteczka na Ziemi.

Space Dimension Controller
Soundrive Festival to muzyczna, międzygatunkowa podróż po dźwiękach i przestrzeniach. W tym roku nie mogło zabraknąć także przestrzeni kosmicznej, którą w muzyce elektronicznej zaanektował dla siebie Jack Hammil AKA Space Dimension Controller. Ten entuzjasta łączenia tanecznych dźwięków z cyberpunkową estetyką najlepiej czuje się w bardzo popularnych obecnie nawiązaniach do muzyki lat 90-tych. Retro futurystyczne dźwięki, które tworzy znalazły swoich entuzjastów na całym świecie. EPki dla takich wytwórni jak Ninja Tune, R&S czy Clone spotkały się z bardzo ciepłym odbiorem, zarówno krytyków muzycznych, jak i fanów, a Bolier Room z rodzinnego Belfastu obejrzano ponad 4 miliony razy. Space Dimension Controller wyruszy z nami w międzygalaktyczną podroż 1 września na scenie Ulicy Elektryków. Będzie to bardzo dobra okazja aby usłyszeć jego nowe produkcje, w tym doskonały „Everything is better now” dla Dekmantel. Przyszłość z pewnością należy do Space Dimension Controller!