OFF Festival Katowice 2017: Od Afryki po Cosmos

Do składu OFF Festival Katowice 2017 dołączyli: Idris Ackamoor & The Pyramids, Frankie Cosmos, Trupa Trupa, L.Stadt, Kobieta z wydm, Bitamina, Mateusz Franczak, Guiding Lights, The Fruitcakes, SALK.

Idris Ackamoor & The Pyramids
Brzmienia Afryki mają na OFFie ma swoich oddanych wyznawców – im wystarczy po prostu informacja, że Idris Ackamoor pojawi się u nas ze swoimi Piramidami i popłynie muzyka. Idris – a właściwie Bruce Baker – to multiinstrumentalista, kompozytor i działacz społeczny z Chicago. Swój zespół powołał do życia w latach 70., jako część Black Music Ensemble Cecila Taylora, ale formacja ostatecznie okrzepła i wykształciła swój oryginalny styl, łączący wspomniany wcześniej afrobeat z free jazzem, podczas licznych tras po Afryce. Od końca lat 70. The Pyramids działają z przerwami, ale w ubiegłym roku znów powrócili wspaniałym, zaangażowanym albumem „We Be All Africans”.

Frankie Cosmos
Najnowszy, wydany przed rokiem album Frankie Cosmos nosi tytuł „Next Thing”, a powinien „The Next Big Thing”, bo wyciągnął tę utalentowaną młodą damę z zacisza własnej sypialni i czeluści internetu na sceny najlepszych festiwali i pod lupę opiniotwórczych mediów muzycznych. Wtedy okazało się, że Frankie Cosmos naprawdę nazywa się Greta Kline i jest córką bardzo sławnych rodziców (pary aktorskiej Kevina Kline’a i Phoebe Cates), ale wszystko, co do tej pory osiągnęła zawdzięcza sobie – i tym inteligentnym, chwilami zabawnym, czasem melancholijnym piosenkom. Dzisiaj zresztą Frankie Cosmos to już nie tylko jej pseudonim sceniczny, ale nazwa stworzonego przed dwoma laty pełnoprawnego zespołu.
Frankie Cosmos zagrają na OFFie w zastępstwie grupa LVL UP, która odwołała swoją obecność na letnich festiwalach w Europie.

Trupa Trupa
Wydany w 2015 roku album „Headache” narobił sporo zamieszania – w kraju i (szczególnie) za granicą. Chwalili ją wszyscy, od The Quietus przez Jonathana Ponemana z Sub Pop po Sashę Frere-Jonesa, który na łamach „LA Times” uznał „Headache” za jedną z najlepszych rockowych płyt roku. Zespół pograł trochę koncertów (w tym na OFFie, oczywiście), ale szybko postanowił pójść za ciosem… i my już wiemy, że ich nowa płyta, zatytułowana „Jolly New Songs”, jest jeszcze lepsza. Jej premiera planowana jest jesienią/zimą, jako międzynarodowa kooperacja kilku wytwórni. A u nas przed premierą poznacie nowe utwory w wersji live, będzie też materiał z „Headache”. To będzie wydarzenie!

L.Stadt
Lubią zaskakiwać. Mają już za sobą epizod indierockowy, surfrockowy i przygodę z country. Ta ostatnia, zwieńczona znakomitym mini-albumem „You Gotta Move”, miała miejsce w 2013 roku, więc dobrych parę lat czekaliśmy na kolejny ruch grupy. I wreszcie jest – fascynujący, oryginalny, wielowątkowy album koncepcyjny „L.Story”, stworzony do tekstów Konrada Dworakowskiego, dyrektora łódzkiego Teatru Lalki i Aktora „Pinokio”, ze współudziałem Wielkiego Chóru Młodej Chorei. Nie możemy się doczekać scenicznej prezentacji tej muzyki.

Kobieta z wydm
Nazwa nowa, ale twarze doskonale znane bywalcom OFFa. Błażej Król jest właściwie jednym z artystów-rezydentów naszego festiwalu. Grał u nas i z Kawałkiem Kulki, i z UL/KR, i jako Król, i z projektem Lauda, który współtworzy z żoną Iwoną. Ale w Kobiecie z wydm jest też ten trzeci – Mateusz Rychlicki, perkusista Kristen, ale i składu koncertowego Króla. Debiutancki album Kobiety z wydm, zatytułowany „Bental”, nie zaskoczy więc tych, co pilnie śledzą twórczość wyżej wspomnianych – to wciąż niepokojące, mroczne, ale i liryczne piosenki o tym, co się stanie jeśli ten smak zostanie na ustach do końca…

Bitamina
Ta historia zaczęła się w Nowym Secyminie, na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego. Trzech chłopaków spędziło tu najdłuższe wakacje w życiu, tworząc album „Plac Zabaw”, który na lata pozostał tajemnicą undegroundu, ale już zdążył zyskać miano kultowego. Tej wiosny Bitamina powróciła kolejnym materiałem, zatytułowanym „Kawalerka” – z jednej strony jest to kontynuacja onirycznego, posthiphopowego słuchowiska z debiutu, ale z drugiej płyta bardziej dorosła i zaskakująca potencjalnymi przebojami. Trudno nie poddać się tej magii.

Mateusz Franczak
Jego debiutancki album solowy nosi tytuł „Long Story Short”, więc będziemy się streszczać, chociaż artystyczna biografia Franczaka jest już wystarczająco bogata na dłuższą opowieść. Ten multiinstrumentalista i improwizator znany jest m.in. z zespołów Daktari i HOW HOW, a także współpracy m.in. z Hugo Racem, Piotrem Kurkiem, Maciejem Cieślakiem i Karoliną Rec. Na solowej płycie odłożył na chwilę saksofon, z którym się kojarzy, a chwycił za gitarę i zaczął śpiewać. Będziecie urzeczeni.

Guiding Lights
Warszawskie trio z amerykańską, garażową muzyką. Rzecz dla fanów punka ze Wschodniego Wybrzeża i tych wszystkich fajnych zespołów z Seattle, które nie załapały się na kontrakty z mejdżersami. Jest energia, przekaz, brud i nośne refreny. Jest też zbierający entuzjastyczne recenzje album „New Ways to Feel Bad” wydany wiosną przez Instant Classic.

The Fruitcakes
Oni są z Trójmiasta, ich dźwięki – głównie z lat 60. Zainspirowana twórczością Beatlesów i psychodelicznym rockiem tamtej epoki grupa zarejestrowała niedawno debiutancki album, zatytułowany „The Fruitcakes 2”, pod okiem Macieja Cieślaka. Płyta ukaże się w czerwcu nakładem Let’s Hope Aliens Are Vegan Records / PIAS.

SALK
Nowe odkrycie wytwórni Nextpop, a więc muzyka krucha, poetycka, pełna emocji. Ich potwierdzenie znajdziecie na wydanym w kwietniu albumie „Matronika”. SALK – pełna nazwa formacji to Selkie & Lighthouse Keepers – to Marcela Rybska (głos, ukulele, pianino, gitara), Michał ,,Mamut” Sarapata (bas, produkcja) i Mateusz ,,Majster” Sarapata (perkusjonalia i elektronika).