Open’er Festival 2019: Vampire Weekend, Lil Uzi Vert, Rudimental i Sheck Wes

Do składu Open’er Festival 2019 dołączyli Vampire Weekend, Lil Uzi Vert, Rudimental i Sheck Wes. Impreza odbędzie się w dniach 3-6 lipca w Gdyni.

Dla Vampire Weekend będzie to pierwszy raz zarówno na Open’erze, jak i w Polsce. To jeden z najważniejszych zespołów ostatnich lat. Ich imienny debiut Vampire Weekend z 2008 roku wymykał się standardowej definicji indie-rocka, między innymi poprzez wprowadzanie do ich twórczości elementów muzyki afrykańskiej. Ich kolejne albumy, „Contra” (2010) i „Modern Vampires Of The City” (2013) przyniosły im awans do pierwszej ligi najbardziej rozpoznawalnych twórców muzyki alternatywnej, a nawet nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej”. Wszystkie trzy dotychczasowe płyty trafiły do sekcji Best New Music serwisu Pitchfork. Jak sami oznajmili, ich nowy album jest już skończony. Premierę zaplanowano na przyszły rok, chociaż dokładnego terminu jeszcze nie znamy.

Datę premiery swojego nowego albumu w tajemnicy trzyma również kolejny artysta przyszłorocznej edycji Open’era, czyli Lil Uzi Vert. Od 2015 roku i premiery mixtape’u „Luv Is Rage” raper wspinał się po kolejnych szczeblach popularności. W 2017 roku zaczęto mówić o nim naprawdę głośno, dzięki współpracy z Migos („Bad And Boujee”), która zaowocowała pierwszym numerem jeden na liście Billboardu. Niedługo potem doczekał się swojego pierwszego solowego kawałka („XO Tour Lif3”) w Top 10 zestawienia. Do dziś może poszczycić współpracą między innymi z Gucci Manem, Kanye Westem oraz Travisem Scottem.

Jeszcze większym gronem współpracowników może pochwalić się Rudimental. Od czasu głośnego debiutu w 2013 roku Piers Aggett, Amir Amor, Kesi Dryden i DJ Locksmith, zdążyli zarazić swoją muzyką zarówno miliony fanów, jak i gwiazdy światowego popu – m.in. Major Lazer, Macklemore, Ede Sheeran, John Newman, Ella Eyre czy Rita Ora. O tym, że ich muzyka jest wprost stworzona do festiwalowych szaleństw, uczestnicy Open’era mogli się przekonać w 2014 roku. Teraz Rudimental w pełnym składzie wraca do Gdyni z nowym albumem i ponownie rozgrzeje publiczność mieszanką drum’n’bassu i r’n’b oraz przebojami „Waiting All Night”, „Not Giving In” „Bloodstream” czy „These Days”.

Listę najnowszego ogłoszenia zamyka Sheck Wes – amerykański raper senegalskiego pochodzenia, który jeszcze jako nastolatek podpisał kontrakt z Kanye Westem i Travisem Scottem. Po niesamowitym sukcesie kawałka „Mo Bamba” oraz świetnie przyjętych „Live Sheck Wes Die Sheck Wes” czy „Chippi Chippi”, fani doczekali się w końcu debiutanckiego albumu „Mudboy”, który miał premierę w październiku i zbiera bardzo dobre recenzje (płyta trafiła do sekcji Best New Music słynnego serwisu Pitchfork ). Chociaż w swych kawałkach Sheck Wes skupia się głównie na wątkach autobiograficznych i życiu na ulicach Nowego Jorku, w “Jiggy On The Shits”, nie zabrakło również wersów będących ukłonem w stronę jego senegalskich korzeni.