Oy, La Luz i Flohio na Soundrive Festival 2018

Do składu Soundrive Festival 2018 dołączyli Oy, La Luz i Flohio. Impreza odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 1 września w Gdańsku.

OY
Gdyby Wakanda istniała nie tylko w świecie komiksów i filmów Marvela, jej etniczna muzyka najprawdopodobniej przypominałaby twórczość duetu Oy. To niezwykłe połączenie współczesnej elektroniki z plemiennym, psychodelicznym transem wymyka się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym. Na łamach magazynu Rolling Stone zostali nazwani „cybernetyczną dżunglą dźwiękową”, a serwis Afropunk wieszczył: „To nowe brzmienie, które może sprawić, że przyszłość będzie nieco bardziej kolorowa”.

Za tym unikalnym mezaliansem inspiracji stoją dwie nietuzinkowe postacie. Joy Frempong urodziła się w Ghanie, większość życia spędziła w Szwajcarii, a od kilku lat mieszka w Berlinie. Chłonęła brzmienia wszystkich tych miejsc, wiązała się z projektami dubowymi, hip-hopowymi, improwizowaną elektroniką, aż wreszcie stanął na jej drodze tajemniczy perkusista – Lleluja-Ha, znany także z solowego przedsięwzięcia Sun of Moon oraz z działalności orkiestralnej, filmowej i teatralnej. Nic więc dziwnego, że Oy to uczta zarówno dla uszu, jak i dla oczu, a ich występy są przepełnionymi emocjami i tańcem spektaklami.

La Luz
Trzy lata temu panie zdobyły przychylność krytyków i fanów albumem „Weirdo Shrine”, dla którego główną inspiracją był wyprzedawany w Polsce przy każdym kolejnym dodruku komiks „Black Hole” Charlesa Burnsa, a producentem został nie kto inny, jak dzisiejszy guru garażowych brzmień – Ty Segall. Najnowszy album – „Floating Features” – ukaże się 11 maja, a festiwal Soundrive będzie jednym z pierwszym miejsc w Europie, gdzie będziecie mogli usłyszeć go na żywo. Czy warto? Może przekonają was słowa Lindsay Hood z serwisu Pitchfork: „To frustrujące, że płyta nie oddaje w pełni energii koncertów La Luz, na których członkinie zespołu uprawiają crowd surfing i proszą publiczność, żeby zrobiła miejsce na taniec w stylu programu Soul Train”.

Flohio
Flohio wyrosła na lokalną gwiazdę jeszcze zanim opublikowała debiutancki singiel, a jej pierwszy występ w charakterze „gwiazdy wieczoru” wyprzedał się w kilka dni. Ambient, techno, nawet industrial czy z drugiej strony nastrój przywodzący na myśl słynne imprezy na Ibizie – to wszystko jest częścią wyjątkowej tożsamości Flohio. Sam koncert skwitowano natomiast nagłówkiem: „Jest na dobrej ścieżce, by stać się przyszłością brytyjskiego rapu”.

Debiutancka EPka Flohio ukaże się jeszcze w tym roku, a występ podczas festiwalu Soundrive będzie jednym z jej pierwszych poza granicami Anglii.