Pierwsi wykonawcy Asymmetry Festival 2015

Metalowcy z Anaal Nathrakh, uznany piosenkarz Matt Elliott, twórca muzyki elektronicznej Petrels oraz Sibyl Vanei i Sleeping Bear zagrają w ramach Asymmetry Festival, które odbędzie się w dniach 30 kwietna – 3 maja 2015 r. we Wrocławiu.

Stylistykę Anaal Nathrakh kapeli cechuje zapierające dech w piersiach muzyczna inwencja i błyskotliwość. To jeden z tych zespołów, których muzykę określa się słowem „necro”, wypowiadanym jednym tchem z „ekstremalny” czy „brutalny”. Magazyn „Decybel” mówi o nich: „mistrzowska klasa w metalu ekstremalnym”, natomiast pismo „Terrorizer” określa Anaal Nethrakl mianem „najbardziej zastraszającego przykładu kontrolowanej anarchii, jaki widział do tej pory świat”. Ostatni album zespołu „Vanitas” zdobył uznanie publiczności i krytyków, czego potwierdzeniem są liczne branżowe nagrody i wyróżnienia, po które sięgnęli Brytyjczycy.

Przeciwwagę dla muzycznej ekstremy Anaal Nathrakh może stanowić pochodzący z Bristolu, multiinstrumentalista, producent i songwriter, Matt Elliot. Artysta był w przeszłości członkiem zespołów Movietone oraz Amp. Na początku swojej solowej kariery Elliott tworzył muzykę będącą mieszanką drill’n’bass-u, trip hop-u oraz innych gatunków z pogranicza elektroniki i nowych brzmień. Natomiast na jego ostatnich albumach widoczna jest inspiracja muzyką słowiańską, a pisane przez niego piosenki są przepełnione melancholią i niemal w całości pozbawione eksperymentalnej elektroniki. „Only Myocardial Infarction Can Break Your Hart” – najnowszy krążek Elliotta, ukazuje artystę jeszcze z innej strony – jako ostrożnego optymistę. Pierwszy na traciliście ponad siedemnastominutowy utwór to manifest dynamiki i chęci, by przeć naprzód pomimo przeszkód.

Z kolei w świat barwnych ambientowych pejzaży przeniesie wrocławską publikę Oliver Barrett, ukrywający się pod pseudonimem Petrels. Brytyjczyk do budowania swoich niekonwencjonalnych muzycznych opowieści wykorzystuje głównie syntetyczne brzmienia, ale nie stroni również od gitar czy żywej perkusji. Ostatnia płyta artysty, „Mima” opiera się na retro-futystycznych tematach opakowanych w atmosferyczne, niepokojące dźwięki, uwodzące słuchacza już od pierwszego przesłuchania. Na Asymmetry Festival Barter wystąpi w asyście czteroosobowego zespołu, w którego skład wchodzą dwaj perkusiści.

Do wyżej wymienionych projektów dołączą również zespoły Sibyl Vane oraz Sleeping Bear – laureaci konkursów zorganizowanych w ramach, odpowiednio, estońskiej i ukraińskiej edycji festiwalu Art. Meetings. Sleeping Bear to instrumentalny, post-rockowy zespół z Kijowa, natomiast Sibyl Vane to alt-rockowe trio z damskim wokalem, pochodzące z estońskiego miasto Pärnu.

Koncerty Anaal Nathrakh, Matta Elliota, Petrela oraz Sibyl Vane i Sleeping Bear będą jedynymi koncertami artystów w Polsce.

Nadchodząca, 6. edycja Asymmetry Festival odbędzie się w dniach 30 IV – 3 V 2015 r. Impreza wraca do macierzystego klubu Firlej oraz zagości w nowym miejscu – synagodze pod Białym Bocianem. Natomiast do 18 listopada b.r. trwa akcja crowdfundingowa festiwalu, podczas której zbierana jest część funduszy na organizację Asymmetry 2015. Z akcją można się zapoznać pod adresem: www.wspieramkulture.pl/projekt/750-Asymmetry-Festival-2015