The Exploited i The Kyle Gass Band na Przystanku Woodstock 2017

The Expoloited i The Kyle Gass Band dołączyli do składu Przystanku Woodstock 2017, który odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.

THE EXPLOITED
Był rok 1980. Miasto – Edynburg. W atmosferze totalnego wypalenia tradycyjnych wartości narodził się THE EXPLOITED. Czterech kolesi z zerowymi szansami na znalezienie roboty postanowiło założyć zespół. I tak byli przecież na zasiłku, i tylko w taki sposób mogli nakopać rzeczywistości w dobrym stylu. W skład zespołu weszli: były szeregowiec Wattie Buchan (wokal), Big John Duncan (gitara), Dru Stix (perkusja) i Gary McCormac (basy). THE EXPLOITED wtargnął na brytyjską scenę muzyczną z mocą nieokrzesanego i szczerego uderzenia, bezkompromisowo i konsekwentnie serwując muzykę nie przeznaczoną do masowej konsumpcji. THE EXPLOITED to esencja punk rocka.

Debiutancka płyta THE EXPLOITED „Punk’s Not Dead” ukazała się w 1981 roku w wydawnictwie Secret label i stała się prawdziwym okrzykiem bitewnym pokolenia młodych ludzi. Tytuł albumu stał się hasłem przewodnim ery i samospełniającą się przepowiednią. Pierwszy album THE EXPLOITED osiągnął szczyt listy przebojów jako numer jeden wśród niezależnych albumów roku 1981. W czasach, gdy niezależne wytwórnie były takie właśnie – niezależne – osiągnięcie 20 miejsca na krajowej liście przebojów i sprzedanie 150, 000 kopii albumu było nie lada wyczynem. Bez względu na to, że „Punk ‘s Not Dead” nie było najlepszym osiągnięciem muzycznym świata, był to bezsprzecznie imponujący debiut. Na żywo zespół nie miał sobie równych.

W upalne lato 1981 kraj zajął się pożarem anarchii. Miasto za miastem, ulica za ulicą – wybuchały protesty, trwały zamieszki. THE EXPLOITED podążali śladem rewolucji, ruszając w legendarną trasę koncertową „Apocalypse Now” z gigantem punka DISCHARGE. Zagrali wyprzedany koncert w Lyceum Ballroom, zaledwie kilka ulic od trwających właśnie w Londynie krwawych zamieszek w Brixton. Na jesieni tego samego roku THE EXPLOITED po raz kolejny zaatakowali listy przebojów singlem „Dead Cities”, co doprowadziło do chyba najbardziej bezlitosnego i kontrowersyjnego występu na antenie programu Top Of The Pops w historii. Listy od oburzonych widzów zasypały redakcję BBC, a THE EXPLOITED wyruszyli na kolejną wyprzedaną trasę po Zjednoczonym Królestwie.

W 1982 roku ukazał się flagowy album THE EXPLOITED „Troops Of Tomorrow”, który wylądował na 17 miejscu listy przebojów. Mijały lata, zmieniali się członkowie zespołu, lecz THE EXPLOITED pozostał wierny swoim ideałom. Zespół nigdy się nie sprzedał, nie rozpadł się i nie zwolnił tempa. Być może niektórzy oskarżali muzyków o to, że są głupkowaci i szukają tylko guza i kłopotów, jednak THE EXPLOITED to przede wszystkim zespół społecznie zaangażowany. Z wielkim uporem i bezceremonialnie poruszają społecznie ważne tematy takie jak ustawodawstwo karne czy postępująca inwazja państwa w prywatność obywateli. THE EXPLOITED stanowczo występują przeciwko wojnie i przeciwko tyranii. Mimo tego że krytycy sugerują, że zespół wałkuje oczywiste tematy, takie jak politycy są oszustami, a wojna jest zła, to ktoś przecież nadal głosuje w wyborach i wspiera polityków, a świat jest znów niebezpiecznie blisko trzeciej wojny światowej. Wygląda więc na to, że o pewnych rzeczach nadal trzeba mówić, a THE EXPLOITED są wręcz gotowi do tego by o tym krzyczeć.

W 1990 ukazał się album „The Massacre”. Wyprodukowany i w całości napisany przez wokalistę zespołu, Wattiego, album ten rozpoczyna wstęp muzyczny zapożyczony z filmu „Oblicza śmierci” i jest drugim podejściem muzyków zagrania w stylu crossover trash.

W 2003 ukazał się ósmy studyjny album zespołu „Fuck The System”. W nowym tysiącleciu THE EXPLOITED nadal są tak samo buntowniczy i bezkompromisowi jak dawniej. Zespół nie stracił nic ze swojego ducha protestu, co potwierdzają nagrania takie jak „Never Sell Out” i „Chaos Is My Life”, które są tak prawdziwie brutalne i ciężkie, że trudno pomyśleć by ktoś mógł dorównać temu brzmieniu. Muzycy nie tylko udowadniają, że wiek to tylko liczba i że w ich starych kościach nadal jest wiele ognia, ale też pokazują że są w stanie zarażać gorączką buntu tak samo jak trzydzieści z hakiem lat temu. „Fuck The System” to więcej niż nazwa albumu. „Fuck The System” to hasło przewodnie, okrzyk bojowy i plan przyszłych działań. Nie ma się co dziwić, w końcu to punkowy album, a THE EXPLOITED to definicja punk rocka!

The Kyle Gass Band
Muzycy, uzbrojeni w ładunek nowych piosenek wyruszają na trasę po Europie: zagrają w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, krajach Beneluksu, Wielkiej Brytanii i Polsce. Super-zespół z Los Angeles zaprawiał się w podróżach podczas swojej zeszłorocznej trasy koncertowej, kiedy to muzycy zagrali ponad 50 koncertów na kontynencie. W tym roku koncerty zapowiadają się jeszcze bardziej spektakularnie: po pierwsze, zwierząt będzie więcej; po drugie, pekaesy będą bujniejsze, a po trzecie Pan Kyle Gass (osławiony członek Tenacious D) we własnej osobie stanie na czele zespołu. Fenomenalnego wokalu użyczy im Mike Bray, a panowanie nad gitarą obejmie wirtuoz tego instrumentu, John Konesky. Nie sposób pominąć sobowtóra Michaela Jacksona, Tima Spier’a, który łączy w sobie geniusz muzyczny i godną pozazdroszczenia męską urodę. Najlepszy basista wśród fotografów, Jason Keene, również zgłosił swoją obecność.

Jesienią SPV Steamhammer wydał najnowszą płytę super-zespołu, by artyści mogli z przytupem rozpocząć trasę koncertową. Na uwagę zasługuje też wybitna oprawa graficzna wydawnictwa stworzona przez artystę Willa Fugmana.