The Horrors i polska alternatywa na Open’er Festival 2014

The Horrors z Wielkiej Brytanii oraz polscy wykonawcy tacy jak Daniel Spaleniak, Terrific Sunday, We Draw A, Kaseciarz, Bulbwires i Wild Books zagrają podczas Open’er Festival 2014 w dniach 2-5 lipca w Gdyni.

„Luminous”, czwarty album The Horrors ukazał się dokładnie dwa tygodnie temu i po raz kolejny nie dał łatwego zadania tym wszystkim, którzy lubią szufladkować muzykę. The Horrors wydawali się idealnym zespołem na jednorazowy hype, sami dostarczając pożywki krytykom – muzyka, wizerunek i nazwa projektu były ze sobą zbyt mocno powiązane, by nie narażać się na oskarżenia o wykreowanie. Jednak debiutancki album młodych studentów szkół artystycznych okazał się ciekawym flirtem post-punku z rockiem gotycykim. Na „Strange House” (tytuł tez nie pozostawiał złudzeń) wszystko było zatopione w horrorystycznych skojarzeniach, począwszy od brzmień klawiszy, przez wokal Farisa Badwana po oczywisty image i oprawę graficzną. Najważniejsze, że sama muzyka The Horrors nie przerażała.

Po kilku latach zespół z takim bagażem musiał podwójnie mocno walczyć o swoją pozycję. Po pierwsze, zrywając z wizerunkiem, po drugie nagrywając album, którym obronili siebie, jako dojrzałych, świadomych muzyków. „Primary Colours” z powodzeniem można uznać, za jeden z najlepszych albumów, pokazujących „jak wyjść z szufladki, i pokazać innym miejsce w szeregu”. Nie dość, że druga płyta The Horrors kończyła podsumowania 2009 na szczytach list, to zupełnie zmieniła odbiór londyńskiej grupy. Rytmiczna, psychodeliczna, odwołująca się do tradycji shoegaze’u a nawet krautrocka „Primary Colours” znalazła godnego następcę pod postacią „Skying”.

Na swoim trzecim albumie The Horrors po raz pierwszy brzmieli tak, jakby się uśmiechali. Może bez wielkiej radości, ale na pewno z nadzieją. Konkurencja znowu nie miała wiele do powiedzenia, choć The Horrors zdawali się nie patrzeć na jakiekolwiek mody. Stali się zespołem kompletnym, ale wciąż poszukującym. I taki jest też ich najnowszy album „Luminous”. The Horrors zagrają na Main Stage w sobotę, 5 lipca.