Lessdress i Exlibris przed Def Leppard

Polskie grupy Lessdress i Exlibris zagrają przed formacją Def Leppard na warszawskim Torwarze 19 maja 2015.

LESSDRESS
Debiut fonograficzny Lessdress („Dumblondes”) nastąpił na początku lat 90tych. Chwilę później na rynek wyszła płyta „Love Industry”. Muzyka była dość „kalifornijska” w brzmieniu i śpiewana wyłącznie po angielsku. Obie płyty zostały bardzo dobrze przyjęte przez dziennikarzy muzycznych i entuzjastów gatunku, a zespół grywał koncerty w najpopularniejszych klubach i na największych festiwalach rockowych w kraju.

W 1998 kiedy zespół był na dobrej drodze do sławy i wydania trzeciej płyty, zdarzyła się tragedia, która przekreśliła wszelkie plany – zmarł basista Sławek Onacik. Zespół zebrał się ponownie w 2006, z nowym basistą i nagrał materiał na płytę „Sugarfree”. Po ośmiu latach przerwy Lessdress było w dobrej formie – singiel z płyty „Sugarfree” „Who’s Fucking Who” stał się przebojem Antyradia i dotarł na pierwsze miejsce Turbo Topu.

Występy na żywo są zabójczą bronią Lessdress i mocnym przeżyciem dla widowni. W 2010 kapela wygrała eliminacje do Woodstocku i stała się headlinerem drugiego dnia. Przez ostatnie dwa lata Lessdress pracował nad czwartym albumem. „Fools Die Young” ukazał się w październiku zeszłego roku i dostał świetne recenzje. Teraz przyszedł czas na koncerty.

Skład: Paweł Nowakowski – gitara i vocal, Krzysztof Faliński – gitara, Marcin Kurbiel – bass, Arek Nosarzewski – perkusja

EXLIBRIS
Od momentu wydania albumu „Humagination” (2013) Exlibris sukcesywnie staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów polskiej sceny heavy metalowej. Opierając swoją muzykę o najlepsze wzorce tradycyjnego heavy metalu i hard rocka, wzbogacone o elementy muzyki progresywnej i epicki rozmach aranżacji, zespół udowadnia, że w tym gatunku jest jeszcze wiele do powiedzenia.

Album został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków, jak i fanów na całym świecie. Magazyn METAL HAMMER wybrał go albumem miesiąca (10/2013), a wg serwisu RANKER.COM był najlepiej ocenianą płytą rockową roku na świecie (wg średniej ocen w recenzjach w internecie).

Idąc za ciosem, zaledwie rok później ukazał się kolejny album Exlibris „Aftereal” zbierający równie wysokie noty, co jego poprzednik. Muzyka na tej płycie stanowi naturalny krok w rozwoju zespołu, w wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Tom Englund (Evergrey) oraz Zbigniew Wodecki, który zagrał brawurowe solo na skrzypcach.

Rok 2015 Exlibris zaczął od koncertu promującego wydanie nowej płyty, rejestrując go na potrzeby wydawnictwa DVD/Blu-ray, które ukaże się jeszcze przed wakacjami. Również w 2015 roku zespół planuje rejestrację materiału na kolejne wydawnictwo studyjne.

Zespół nieustannie buduje swoją markę i zdobywa uznanie coraz większej liczby fanów m.in. poprzez występy na żywo. Poza niezwykle żywiołowym wykonaniem materiału z „Aftereal” i „Humagination” tegoroczne koncerty Exlibris cechować będzie produkcja sceniczna na poziomie rzadko spotykanym na polskiej scenie rockowej.